Jeśli podejrzewasz, że ubezpieczyciel wypłacił zaniżone odszkodowanie powypadkowe, pamiętaj, że masz prawo domagać się stosownej dopłaty. Konieczne będzie złożenie odwołania i udowodnienie, że kwota wyliczona przez ubezpieczyciela nie jest adekwatna w stosunku do poniesionych strat.
Sposoby ubezpieczycieli na zaniżone odszkodowanie
Wysokość odszkodowania jest określana na podstawie opinii sporządzonej przez komisję lekarską. Niestety zdarza się, że eksperci nieprawidłowo określają stan poszkodowanego i orzekają, że uszczerbek na zdrowiu jest mniejszy niż w rzeczywistości. To zresztą niejedyny problem z jakim spotykają się osoby, które odniosły obrażenia w wypadkach. Odnotowane są przypadki, gdy lekarze powołani do oceny stanu zdrowia nie mieli odpowiednich kwalifikacji, by wydawać stosowne orzeczenia. Co więcej, ubezpieczyciele często nie biorą pod uwagę wszystkich doznanych obrażeń – to również przyczynia się do tego, że poszkodowany otrzymuje zaniżone odszkodowanie.
Jak ubiegać się o wyższe odszkodowanie?
Jeśli podejrzewasz, że w twoim przypadku zastosowano jedną z powyższych metod, skonsultuj swoją sprawę ze specjalistą od odszkodowań. Po przeanalizowaniu sytuacji możecie wspólnie podjąć dalsze kroki. Jedno z dostępnych rozwiązań polega na skierowaniu do ubezpieczyciela wniosku o ponowne powołanie komisji lekarskiej. Różnica polega na tym, że tym razem miałaby się ona składać z lekarzy specjalizujących się w leczeniu tych rodzajów uszczerbku, które zaobserwowano w Twoim przypadku. Poza tym, możesz też wymagać od ubezpieczyciela, by ponownie sprawdzono zasadność orzeczeń wydanych przez komisję lekarską.
Składając odwoływanie od decyzji ubezpieczyciela, pamiętaj by zrobić to na piśmie. Jeśli chcesz mieć pewność, że będzie ono odpowiednio sformułowane, napisz je przy pomocy prawnika. To zwiększy Twoje szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku. Co ważne, ubezpieczyciel ma 30 dni ma określenie swojego stanowiska w Twojej sprawie, zgodnie z Zasadami Dobrych Praktyk Ubezpieczeniowych.
Ubezpieczyciel nie wyraził zgody na większe odszkodowanie – co dalej?
W przypadku odmowy wypłaty wyższego odszkodowania albo nieudzielenia odpowiedzi w związku z odwołaniem, możesz złożyć skargę do Rzecznika Finansów. Ona również powinna być składana na piśmie. Ten dokument powinien zawierać szereg ważnych informacji, takich jak m.in. dane dotyczące firmy ubezpieczeniowej i numer szkody. Jeśli współpracujesz z kancelarią odszkodowawczą, jej pracownicy powinni Ci doradzić, jakie jeszcze informacje zamieścić i w jaki sposób opisać zaistniałe zdarzenie oraz proces ubiegania się o odszkodowanie. Żeby Twoja skarga została rozpatrzona musisz też uzasadnić, dlaczego należy Ci się inna suma świadczenia i okazać dowody, które potwierdzają
Twoje argumenty.
Rzecznik finansowy – uprawnienia
Rzecznik może zainterweniować w Twojej sprawie, ale nie ma prawa nakazać wypłaty wyższej kwoty odszkodowania. W każdym przypadku warto jednak skorzystać z jego pomocy. Nawet jeśli ubezpieczyciel nie zmieni zdania, będziesz mógł wykorzystać jego opinię w sądzie. To ostatnia możliwość, z której mogą korzystać osoby poszkodowane w wypadkach.
Proces odwoływania się od decyzji ubezpieczyciela bywa skomplikowany. Wnioski muszą mieć odpowiednią formułę i zawierać dane oraz dokumenty, które są niezbędne, by uzasadnić opinię poszkodowanego. Dlatego najlepiej korzystać z pomocy specjalistów przy odzyskiwaniu należnych sum i zwiększyć swoje szanse na otrzymanie należnej kwoty świadczenia.