Zderzenia z udziałem rowerzystów nie należą do rzadkości – w 2017 r. uczestniczyli oni aż w 4212 wypadkach drogowych. Choć częściej kierujący rowerami byli w nich poszkodowani, zdarzało się też, że to właśnie oni je powodowali. Dowiedz się, czy możesz się starać o odszkodowanie, jeśli sprawcą wypadku jest rowerzysta i co robić, kiedy sam jechałeś na rowerze i zostałeś poszkodowany.
Kto wypłaca odszkodowanie, gdy rowerzysta jest sprawcą wypadku?
Statystki policyjne wskazują, że rowerzyści byli odpowiedzialni za 1546 wypadków drogowych, które miały miejsce w zeszłym roku. Mimo tak niepokojących danych, nie każdy rowerzysta ma wykupioną polisę OC. Jej posiadanie nie jest obowiązkowe, więc wielu właścicieli jednośladów z niej rezygnuje. Dlatego kiedy dochodzi do wypadku, odszkodowanie zazwyczaj musi być pokrywane z innego źródła.
Częściej się zdarza, że kierowca roweru ma polisę OC w życiu prywatnym. Z tego powodu to właśnie z niej jest zazwyczaj pokrywana kwota odszkodowania należna osobie, która doznała strat. Bywa jednak tak, że suma, którą można wypłacić w ramach polisy nie jest wystarczająco wysoka, by pokryć wszystkie szkody. Wtedy rowerzysta ma obowiązek wypłacić brakującą kwotę z własnej kieszeni. Rowerzysta będzie musiał poświęcić część swojego majątku również wtedy, gdy nie posiada żadnego ubezpieczenia OC. Dzięki temu nie ma obawy, że gdy dojdzie do wypadku, który spowoduje kierowca roweru, poszkodowany będzie musiał sam płacić za naprawę szkód albo za leczenie.
Od kogo rowerzysta może oczekiwać rekompensaty, gdy to on jest poszkodowany?
Może się też zdarzyć, że to rowerzysta poniesie straty w wyniku zdarzenia na drodze. Jeśli nie jest on sprawcą, ma prawo starać się o odszkodowanie lub zadośćuczynienie. Zazwyczaj odpowiedzialny za wypadek jest kierowca samochodu. W przeciwieństwie do rowerzysty, ma on obowiązek posiadać polisę OC. Z niej może wypłacić kwotę wystarczającą, by zrekompensować poszkodowanemu poniesione straty.
Jeżeli jednak do wypadku doszło z winy pieszego, wtedy musi on wypłacić stosowną kwotę odszkodowania z własnych środków lub ze swojej polisy OC w życiu prywatnym – o ile taką posiada.
Należy jednak pamiętać, że bez względu na to od kogo domagasz się rekompensaty, musisz zgromadzić dowody potwierdzające winę tej osoby i wielkość poniesionych strat. W tym może pomóc nasza kancelaria – wskażemy Ci, jakie dokumenty będą potrzebne i podpowiemy, co należy zrobić, żeby otrzymać odszkodowanie.