Gdy dochodzi do wypadku, którego skutkiem jest uszczerbek na zdrowiu lub szkoda majątkowa, poszkodowany ma prawo do świadczeń. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, do kogo należy się zwrócić, by otrzymać zadośćuczynienie lub odszkodowanie z OC sprawcy. Warszawa to miasto, którego mieszkańcy chętnie poruszają się samochodami, powinni więc być przygotowani na takie sytuacje.
Odszkodowanie z OC sprawcy – Warszawa. Jak otrzymać świadczenie?
Jeśli z powodu wypadku poniosłeś straty o majątkowym charakterze, masz do wyboru dwie możliwości. Możesz skorzystać z pomocy kancelarii, by otrzymać odszkodowanie z OC sprawcy. Warszawa to miasto, gdzie nie zawsze łatwo wywalczyć sprawiedliwą kwotę, dlatego wsparcie ekspertów zazwyczaj się przydaje. Jeśli chcesz jednak samodzielnie starać się o przyznanie świadczenia, również masz taką możliwość. To rozwiązanie jest polecane zwłaszcza osobom, które czuję się pewnie w temacie odszkodowań i wiedzą na co uważać, by nie dostać zaniżonej kwoty świadczenia.
Dokumenty potrzebne, by otrzymać odszkodowanie
Dochodzenie roszczeń zakończy się sukcesem tylko wtedy, jeśli masz solidne podstawy do tego, by się o nie ubiegać. Dlatego konieczne jest przedstawienie ubezpieczycielowi dokumentów uprawniających do tego, by otrzymać odszkodowanie z OC sprawcy. Warszawa należy do miast, gdzie wypadki często kończą się takimi obrażeniami, które wymagają pomocy specjalistów i zakupu lekarstw. Z tym z kolei wiążą się wysokie koszty. Muszą być one udokumentowane na rachunkach – nie tylko za leki, ale też za wizyty u lekarzy, pomoc rehabilitantów lub osób do opieki nad chorym. Do wniosku o wypłatę świadczenia warto dołączyć również rachunki za zakup sprzętu medycznego oraz bilety na środki komunikacji, z których trzeba było korzystać, by dojechać do lekarzy.
Dokumenty, które należy przedstawić będę inne, w zależności od indywidualnej sytuacji danej osoby. Dlatego jeśli nie możesz pracować z powodu obrażeń poniesionych w wypadku i w ten sposób tracisz dochód, powinieneś też pokazać zaświadczenie lekarskie i dokumentację medyczną. Należy zgromadzić wszystkie papiery potwierdzające, że z powodu zdarzenia na drodze poniosłeś szkody materialne.
Zadośćuczynienie z OC sprawcy
W przypadku uszkodzeń o charakterze niematerialnym, poszkodowanym przysługuje natomiast zadośćuczynienie. Podobnie jak w przypadku odszkodowań, jeśli chcesz się o nie starać możesz zrobić to samodzielnie lub poprzez kancelarię. Jej pomoc przyda się zwłaszcza wtedy, gdy trzeba będzie negocjować wysokość świadczenia lub walczyć o nie przed sądem. Obowiązkiem kancelarii jest też układanie roszczeń kierowanych do sprawcy lub jego ubezpieczyciela.
Dokumentacja uprawniająca do zadośćuczynienia
W tym przypadku trzeba udowodnić, jak duży jest uszczerbek na zdrowiu, który powstał w wyniku wypadku. Dlatego konieczne będzie pokazanie dokumentacji medycznej. Jeśli Twoim dolegliwościom fizycznym towarzyszy cierpienie psychiczne, koniecznie przedstaw ubezpieczycielowi opinię lekarza specjalisty. Musi on w 100% stwierdzić, że to właśnie wypadek jest przyczyną zaburzeń.
Po przygotowaniu dokumentacji oraz wniosku o wypłatę świadczenia należy zanieść te dokumenty do ubezpieczyciela sprawcy wypadku. Jeśli po jego rozpatrzeniu zaproponuje on kwotę, która wyda Ci się zbyt niska – daj nam znać. Przeanalizujemy Twoją sprawę i powiemy Ci, czy powinieneś akceptować tę propozycję.