Za uszczerbek na zdrowiu w wypadku drogowym poszkodowanemu należy się:
- Zadośćuczynienie za krzywdę w zależności od procentowego uszczerbku na zdrowiu w wypadku (kwota od 2500 do 4000 zł za 1 % uszczerbku na zdrowiu, w zależności od Towarzystwa Ubezpieczeniowego).
- Odszkodowanie za poniesione koszty leczenia (np. pobyt w szpitalu, wizyty u specjalistów, zakup lekarstw, opatrunków, stabilizatorów ortopedycznych, sprzętu medycznego, protez, sprzętów dla niepełnosprawnych np. specjalnego łóżka).
- Zwrot kosztów rehabilitacji i opieki (kosztów rehabilitantów i sprzętu).
- Zwrot kosztów dojazdów, związanych z poniesionym uszczerbkiem na zdrowiu.
- Odszkodowanie za utracony dochód, który był skutkiem poniesionego uszczerbku.
- Zwrot kosztów przygotowania się do innego zawodu, jeśli uszczerbek na zdrowiu uniemożliwia poszkodowanemu kontynuowanie wykonywanego dotychczas zawodu.
- Renta powypadkowa.
Kiedy należy Ci się odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu w wypadku drogowym
- Doznałeś uszkodzenia ciała, czyli “wyraźnego śladu będącego wynikiem naruszenia tkanek organizmu”, które może nieść ze sobą rozstrój Twojego zdrowia. Pociąga to za sobą dalsze zakłócenia funkcjonowania organizmu, np. załamanie nerwowe lub przewlekły ból.
- Nie byłeś sprawcą zdarzenia.
- Gdy wypadek miał miejsce do 3 lat wstecz. Gdy sklasyfikowano go jako przestępstwo, okres ten wydłuża się – odszkodowanie należy się poszkodowanym w zdarzeniach, które miały miejsce po 20 sierpnia 1997 roku (czyli 21 lat wstecz).
- Jeżeli byłeś pasażerem samochodu sprawcy wypadku komunikacyjnego, również należy Ci się odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu z jego polisy OC – nawet jeśli jesteś spokrewniony z kierującym lub właścicielem tego pojazdu.
Jaką kwotę może stanowić odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu w wypadku?
- Wysokość odszkodowania po wypadku za uszczerbek na zdrowiu zawsze jest ustalana indywidualnie i zależy od sytuacji poszkodowanego. Stąd wynikają duże różnice w wypłatach dla różnych osób, przy teoretycznie takich samych skutkach wypadku.
- Przykładowo, złamanie nogi w wypadku dla osoby pracującej fizycznie będzie urazem dużo bardziej uciążliwym, niż dla osoby pracującej w biurze. Pracownik biurowy może wrócić do pracy niemal od razu po zdjęciu gipsu i po pracy uczęszczać na rehabilitację. Pracownik fizyczny będzie mógł wrócić do zajęcia dopiero po zakończeniu rehabilitacji – jego strata wynagrodzenia będzie więc większa. Powinien otrzymać wyższe odszkodowanie.
Chcesz wiedzieć, jakie konkretne kwoty odszkodowań i zadośćuczynień wypłacały polskie towarzystwa ubezpieczeniowe? Przeczytaj artykuł >>
Co zyskujesz powierzając nam sprawę:
Brak opłat wstępnych – rozliczamy się prowizjnie od wygranej kwoty. Tym samym zależy nam, abyś otrzymał jak najwyższe odszkodowanie.
Współpracujemy z kilkoma kancelariami na terenie Polski, dzięki czemu możemy reprezentować Cię w całym kraju, zarówno na etapie przedsądowym, jak i sądowym.
Nie ponosisz kosztów postępowania sądowego – rozliczenie nastąpi dopiero po zakończonej sprawie.