Choć urazy fizyczne łatwiej zauważyć, ranni w wypadkach często cierpią też na urazy psychiczne. Można starać się o odszkodowanie z tytułu poniesionych w związku z tym strat materialnych. Osoby, które doznały obrażeń w wypadku są również uprawnione do ubiegania się o zadośćuczynienie za doznaną krzywdę psychiczną.
Zadośćuczynienie przyznawane z powodu urazu psychicznego
Na początku należy wyraźnie zaznaczyć, że ubezpieczyciele bardzo rzadko wypłacą odszkodowanie jedynie za uraz psychiczny. O wiele większe prawdopodobieństwo uzyskania świadczenia będzie miał poszkodowany z dolegliwościami fizycznymi, którym towarzyszą cierpienia psychiczne.
Zgodnie z prawem za straty niematerialne poszkodowanemu przyznawane jest zadośćuczynienie. Ma ono zrekompensować cierpienie odczuwane w związku ze zdarzeniem. Jego wysokość jest zależna przede wszystkim od tego, jak poważne są dolegliwości psychiczne związane z obrażeniami w wypadku, jak długo trzeba będzie je leczyć i jakie objawy zaobserwowano u osoby, która ucierpiała w wypadku.
Warunek jest jeden i dotyczy zarówno odszkodowania, jak i zadośćuczynienia. Poszkodowany musi przedstawić opinię lekarza specjalisty, który jednoznacznie stwierdza, że dolegliwości psychiczne mają bezpośredni związek ze zdarzeniem na drodze. Z tego powodu przy ubieganiu się o zadośćuczynienie konieczna jest szczegółowa dokumentacja medyczna, która to potwierdza. Dzięki niej można będzie określić, jaka suma świadczenia jest wystarczająca, by stanowić rekompensatę za cierpienie psychiczne.
Odszkodowanie za poniesione koszty leczenia
Należy pamiętać, że nie da się podać konkretnej sumy świadczenia bez szczegółowych informacji o danym przypadku. Wysokość odszkodowania to kwestia indywidualna – zależy od tego, jak wiele środków poszkodowany przeznaczył na leczenie urazu psychicznego. Wliczają się w to przede wszystkim opłaty za:
• lekarstwa,
• wizyty u lekarzy specjalistów,
• dojazdy do placówek medycznych.
Odszkodowanie będzie tak duże, jak kwoty, które poszkodowany musiał wypłacić w związku z wystąpieniem objawów urazu psychicznego. Należy jednak pamiętać o tym, że ma on obowiązek udowodnienia, że właśnie takie sumy zostały wydane. W tym celu do wniosku o wypłatę odszkodowania trzeba dołączyć rachunki i bilety stanowiące dowód na to, jak duże straty finansowe poszkodowany musiał ponieść. Na ich podstawie można obliczyć wysokość poniesionych strat, za które należy się poszkodowanemu stosowna rekompensata.
Jeśli zostałeś ranny w wypadku i cierpisz na dolegliwości psychiczne z tym związane, masz prawo domagać się rekompensaty za poniesione straty. Nie jesteś pewien, jak je obliczyć? Napisz nam o swojej sprawie – chętnie się jej przyjrzymy i podpowiemy, jakich sum możesz się domagać od ubezpieczyciela.