Śmierć bliskiej osoby w wypadku drogowym to nagłe, przedwczesne zerwanie więzi. Należy pamiętać, że w tej trudnej sytuacji rodzinie należy się zadośćuczynienie za krzywdę oraz odszkodowanie. Tylko w 2017 roku wg statystyk Policji w wypadkach drogowych śmierć poniosło 2 831 osób. Dla tysięcy rodzin ofiar to wielkie przeżycie i trauma do końca życia.
Z tego artykułu dowiesz się:
• Kto i kiedy może ubiegać się odszkodowanie i zadośćuczynienie za śmierć bliskiej osoby w wypadku drogowym?
• Jakie świadczenia przysługują rodzinie i bliskim osoby, która zginęła w wypadku?
• Jakie realne kwoty odszkodowania lub zadośćuczynienia wypłacają towarzystwa ubezpieczeniowe za śmierć bliskiej osoby w wypadku drogowym?
Kto może ubiegać się o odszkodowanie i zadośćuczynienie za śmierć bliskiej osoby w wypadku?
Wg polskiego prawa, o odszkodowanie i zadośćuczynienie może ubiegać się najbliższa rodzina zmarłego, czyli: rodzic, dziecko, małżonek, narzeczony (narzeczona), konkubent (konkubina), partner (partnerka), teść (teściowa), dziadkowie.
Co istotne, o zadośćuczynienie po wypadku może ubiegać się również każda osoba, którą łączyły ze zmarłą osobą bliskie stosunki i wysoki stopień zżycia. Oznacza to, że zadośćuczynienie może otrzymać także osoba niepowiązana prawno-rodzinnie ze zmarłym w wypadku – o świadczenia może się ubiegać konkubent/konkubina czy narzeczony/narzeczona. W tej sytuacji jednak niezbędne jest wykazanie w toku postępowania, że poszkodowany faktycznie był uczuciowo lub rodzinnie związany z osobą zmarłą.
Kiedy i jak można ubiegać się o zadośćuczynienie za śmierć bliskiej osoby w wypadku?
Za utratę bliskiej osoby w wypadku można ubiegać się o zadośćuczynienie w przypadku, gdy zmarły:
• Nie był sprawcą wypadku,
• Wypadek miał miejsce do 20 lat wstecz.
Zadośćuczynienie pieniężne wypłacane jest za tzw. ‘“krzywdę”, czyli wszelkie negatywne konsekwencje dla fizycznego i psychicznego zdrowia. Krzywda polega na przedwczesnym zerwaniu więzi z osobą zmarłą w wypadku drogowym. Kwota zadośćuczynienia za śmierć bliskiej osoby często przewyższa kwoty wypłacanych odszkodowań, które są osobnym świadczeniem.
W przypadku śmierci bliskiego powołuje się biegłego sądowego – psychiatrę lub psychologa – który na potrzeby postępowania odszkodowawczego określa rozmiar krzywdy emocjonalnej, której doznała bliska osoba zmarłego w wypadku. Jest to jedna ze składowych, która jest brana pod uwagę przy ustalaniu kwoty zadośćuczynienia dla poszkodowanego za przedwczesne zerwanie więzi.
Od czego zależy kwota odszkodowania za śmierć bliskiej osoby w wypadku?
Oprócz zadośćuczynienia za utratę bliskiej osoby w wypadku, można ubiegać się również o odszkodowanie z tytułu pogorszenia sytuacji życiowej. Po pierwsze rozpatruje się tę kwestię w wymiarze ekonomicznym. Na przykład, gdy w wypadku ginie jedyny żywiciel rodziny, skutkuje to ogromnym pogorszeniem sytuacji majątkowej. Będzie to miało wpływ na wysokość odszkodowania.
Po drugie, nie należy zapominać o wymiarze poza ekonomicznym. Śmierć członka rodziny w wypadku to często utrata wsparcia przy wychowywaniu dzieci i brak pomocy w wykonywanych obowiązkach domowych. Utrata bliskiej osoby w wypadku to także dalekosiężne konsekwencje związane z pogorszeniem zdrowia psychicznego, utraty motywacji do życia i pracy – wszystkie te czynniki mają również bezpośredni wpływ na sytuację finansową poszkodowanego.
Należy pamiętać, że wg art. 446 Kodeksu Cywilnego, oprócz zadośćuczynienia za śmierć bliskiej osoby w wypadku rodzinie należy się również odszkodowanie za poniesione koszty pogrzebu i ew. poniesione koszty leczenia.
Kto wypłaca zadośćuczynienie lub odszkodowanie za śmierć bliskiej osoby w wypadku?
W przypadku śmierci bliskiej osoby w wypadku komunikacyjnym, odszkodowanie lub zadośćuczynienie jest wypłacane z polisy ubezpieczeniowej OC sprawcy wypadku.
Należy pamiętać, że nawet w sytuacji, gdy sprawca nie posiada aktualnego ubezpieczenia OC lub zbiegł z miejsca wypadku – bliskim dalej należy się odszkodowanie, które wypłacane jest z tzw. Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.
Konkretne kwoty odszkodowań i zadośćuczynień za śmierć bliskiej osoby w wypadku
Poniżej przedstawiamy przykładowe kwoty odszkodowań i zadośćuczynień wypłacanych przez towarzystwa ubezpieczeniowe dla bliskich ofiar wypadków komunikacyjnych.
Czego dotyczyła sprawa?
Motocyklista został śmiertelnie potrącony przez samochód. Odszkodowanie zostało zawarte przez kancelarię odszkodowawczą pozasądowo. Udało się osiągnąć wysoką kwotę wypłaty, mimo trwającej w sądzie sprawy cywilnej innych uprawnionych do świadczeń członków rodziny.
Uzyskana kwota:
210.000,00 zł dla dzieci i rodziców zmarłego
Czego dotyczyła sprawa?
Pieszy potrącony śmiertelnie na przejściu dla pieszych przez auto. Odszkodowanie powypadkowe zostało przyznane i rozliczone jeszcze przed rozpoczęciem sprawy karnej w sądzie.
Uzyskana kwota:
240.000,00 zł zadośćuczynienia otrzymała żona, dzieci, wnuki oraz synowa
Uzyskamy dla Ciebie możliwie najwyższe odszkodowanie
Utrata bliskiej osoby w wypadku to ogromne przeżycie emocjonalne. Należy jednak w tej trudnej sytuacji pamiętać, że rodzinie i bliskim zmarłego należą się świadczenia, które wspomagają ich w przejściu ciężkich chwil.
Osobom indywidualnym bardzo trudno jest ocenić, czy proponowana kwota odszkodowania i zadośćuczynienia przez ubezpieczyciela jest adekwatna do poniesionej krzywdy. Warto w takiej sytuacji zwrócić się do kancelarii odszkodowawczej, która zajmuje się dochodzeniem odszkodowań. Skontaktuj się z nami – bezpłatnie przeanalizujemy Twoją sprawę.