Jeżeli Twój bliski albo Ty sam uległeś wypadkowi na polu lub w gospodarstwie, możesz ubiegać się o odszkodowanie za wypadek w rolnictwie. Wiele osób zwraca się jedynie o świadczenia z OC rolnika. Tymczasem w niektórych sytuacjach można też starać się o rekompensatę z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Masz do niego prawo, jeśli doszło do stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu lub śmierci.
Krok. 1 Odszkodowanie za wypadek w rolnictwie – zgłoszenie zdarzenia
Jeśli chcesz otrzymać odszkodowanie za wypadek w rolnictwie, nie czekaj i jak najszybciej powiadom o nim placówkę Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, która znajduje się najbliżej. Zgodnie z przepisami powinieneś zrobić to jak najszybciej. Jeżeli jednak zaistniały okoliczności, które uniemożliwiają szybkie zgłoszenie, pamiętaj, że masz na to maksymalnie 6 miesięcy.
Krok. 2 Zabezpieczenie miejsce zdarzenia i przygotowanie dokumentacji
Kiedy KRUS wie, że doszło do wypadku, może rozpocząć postępowanie dowodowe. Powinno ono wykazać, co doprowadziło do zdarzenia i ustalić jakie były jego okoliczności. Musisz mieć na uwadze, że odszkodowanie za wypadek w rolnictwie otrzymasz tylko wtedy, kiedy KRUS uzna, że rzeczywiście masz do tego prawo. Dlatego tak ważne jest zabezpieczenie miejsca zdarzenia. Pomocna będzie też dokumentacja leczenia, świadcząca o tym, że doznałeś uszczerbku na zdrowiu i musiałeś w związku z tym ponieść koszty leczenia. Z tego powodu przydadzą się wszelkie zaświadczenia medyczne. Poza tym powinieneś przekazać KRUS jacy świadkowie byli obecni na miejscu wypadku. To wszystko zostanie uwzględnione w protokole zdarzenia. Właśnie od tego dokumentu zależy, czy otrzymasz odszkodowanie i w jakiej wysokości.
Krok 3. Przekazanie protokołu i weryfikacja treści
Gdy tylko protokół powypadkowy będzie gotowy, otrzymasz swój egzemplarz do wglądu. To bardzo ważne, żeby dokładnie go przeanalizować. Upewnij się, czy wszystko, co zostało w nim opisane zgadza się z Twoimi doświadczeniami i że nie doszło do żadnych nieprawidłowości, które mogłyby mieć wpływ na wysokość świadczenia. Na wszelki wypadek możesz skonsultować poprawność protokołu z ekspertem z naszej kancelarii odszkodowawczej.
Krok 4. Zgłoszenie ewentualnych uwag
Może się okazać, że nie masz żadnych wątpliwości co do treści zamieszczonych w protokole powypadkowym. Wtedy po prostu otrzymujesz jednorazową kwotę świadczenia. Jeżeli jednak uznasz, że sugerowana w dokumencie wersja wydarzeń nie do końca odpowiada prawdzie, powinieneś to zgłosić w ciągu 7 dni od daty wręczenia protokołu. Pamiętaj tylko, że wszelkie komentarze muszą być przekazane w formie pisemnej. Inaczej nie zostaną wzięte pod uwagę.
Nie jesteś pewien czy powinieneś się ubiegać o odszkodowanie za wypadek w rolnictwie z OC czy KRUS? Opowiedz nam o swojej sprawie, a my doradzimy Ci, które rozwiązanie powinieneś wybrać.