Bez względu na to, w jakich warunkach pracujesz, zawsze istnieje ryzyko, że w czasie wykonywania obowiązków przydarzy Ci się wypadek w pracy. Wtedy masz prawo ubiegać się o wypłatę z ZUS, a często także o odszkodowanie uzupełniające. Tylko do kogo należy się zwrócić o przekazanie należnej sumy i kiedy można się jej domagać?
Odszkodowanie za wypadek w pracy – kto je wypłaca?
Zgodnie z prawem każdy pracodawca ma obowiązek wykupić polisę OC dla swojego zakładu pracy. To właśnie ze zgromadzonych na niej środków pokrywane są świadczenia dla pracowników, którzy ulegli wypadkom podczas wykonywania obowiązków. Dlatego, gdy dojdzie do nieszczęśliwego zdarzenia, zatrudniony lub jego rodzina powinni starać się o odszkodowanie za wypadek w pracy od ubezpieczyciela, a nie od szefa. To nie z jego konta będą wypłacane należne środki, tylko z polisy.
Wyjątkiem będzie sytuacja, kiedy pracodawca nie wykupił polisy, chociaż było to jego obowiązkiem. Wtedy to on będzie musiał zapłacić sumę odszkodowania za wypadek w pracy. Takie przypadki należą jednak to rzadkości.
Należy pamiętać, że nie od razu można się ubiegać o świadczenie z OC – najpierw należy skierować prośbę o wypłacenie odszkodowania do ZUS-u. Jeśli okaże się, że straty poniesione przez pracownika są na tyle duże, że otrzymana suma nie stanowi wystarczającej rekompensaty, można starać się również o odszkodowanie od ubezpieczyciela, które ma charakter uzupełniający.
Najpierw ZUS, potem ubezpieczyciel
Odszkodowanie z OC zakładu pracy mogą otrzymać tylko te osoby, które udowodnią, że do wypadku doszło z winy pracodawcy. Powodem może być np. to, że warunki panujące w obiekcie nie spełniały wymogów BHP. Jeśli nie jesteś pewien, czy możesz się ubiegać o świadczenie, skontaktuj się z naszym przedstawicielem. Na postawie analizy Twojej sytuacji określimy, czy masz szansę otrzymać odszkodowanie z polisy OC zakładu.
Istotną rolę odgrywa w takich przypadkach protokół powypadkowy. Jeśli znajduje się w nim stwierdzenie, że doszło do zaniedbań ze strony pracodawcy, to znaczy, że jest podstawa do tego, by ubiegać się o wypłatę świadczenia.
Jakie odszkodowanie przysługuje poszkodowanemu?
Warto wiedzieć, czego możesz oczekiwać w ramach odszkodowania za wypadek w pracy. Jego wysokość zależy zawsze od poniesionych szkód i będzie indywidualnie obliczana w każdym przypadku. To świadczenie jest przyznawane jako rekompensata za straty materialne. Z tego powodu na jego sumę składają się głównie koszty leczenia, rehabilitacji oraz opieki. Liczą się również opłaty za dojazdy np. do lekarzy. Odszkodowanie jest również przyznawane za utracony dochód. Jeśli w związku z wypadkiem poszkodowany nie może dalej pracować i pobierać wynagrodzenie, powinno to być uwzględnione przy obliczaniu wysokości świadczenia.
Jeśli masz jakieś pytania związane z procedurami ubiegania się o odszkodowanie z OC, zgłoś się do nas. Każdy przypadek jest inny, dlatego po zapoznaniu się z Twoją sytuacją, poradzimy Ci jakie kroki należy podjąć, by otrzymać świadczenie.