Każdy kto brał udział w wypadku samochodowym, którego nie był sprawcą, ma prawo otrzymać zadośćuczynienie lub odszkodowania powypadkowe. Warszawa ma wysoki wskaźnik wypadków drogowych – ich sprawcy mają obowiązek pomóc poszkodowanym. Jeśli chcesz ubiegać się o należne świadczenia, dowiedz się, co musisz zrobić.
Odszkodowania powypadkowe – Warszawa
O ile stan zdrowia na to pozwala, najlepiej zdobyć dane sprawcy jeszcze na miejscu wypadku. Później możesz się po nie zgłosić na Policję. Są niezbędne do tego, by złożyć wniosek o odszkodowanie lub zadośćuczynienie. Zacznij od sprawdzenia jak nazywa się kierowca samochodu, który spowodował zdarzenie, jaki jest jego nr PESEL i nr polisy OC. Warto na wszelki wypadek poprosić go również o numer telefonu.
Mając dane osobowe, możesz przejść do gromadzenia informacji o jego samochodzie. Niezbędny będzie numer rejestracyjny, warto też zapisać nazwę modelu. Jeśli masz taką możliwość, zdobądź zdjęcie pojazdu z miejsca wypadku, na którym widać tablice rejestracyjne. Dzięki temu nie będzie wątpliwości z czyjego powodu doszło do wypadku.
Jeśli kierowca, który spowodował zdarzenie zgadza się, że jest ono jego winą, możesz go poprosić o napisanie oświadczenia, w którym się do tego przyznaje. Takie dokumenty mają szczególnie wysoką wartość dla osób, które starają się o odszkodowania powypadkowe. Warszawa jest miastem, gdzie tego typu zderzenia drogowe często mają miejsce, ale nie każdy kierowca potrafi przyznać się do błędu. Nawet jeśli tak jest w Twoim przypadku, nic straconego – nadal masz duże szanse na otrzymanie świadczenia.
Niezbędna dokumentacja
Podstawą do wypłaty świadczenia są dowody wskazujące na winę sprawcy. Powinny pokazywać jak duże straty poniósł poszkodowany. Dlatego musisz zdobyć odpowiednią dokumentację. Najważniejsze będą:
• rachunki z aptek i sklepów z wyposażeniem medycznym,
• rachunki za opiekę lekarską i pielęgniarską,
• rachunki za rehabilitację,
• dokumentacja medyczna świadcząca o pobycie w szpitalu.
Jeśli masz bilety świadczące o tym, ile wyniosły Cię dojazdy na badania, je również przedstaw przy składaniu wniosku o odszkodowanie lub zadośćuczynienie. Pamiętaj, że jeśli z powodu wypadku nie mogłeś wykonywać obowiązków zawodowych, to również ma znaczenie dla wysokości świadczenia. Podobnie jak konieczność nabycia nowych kwalifikacji w sytuacji kiedy zdrowie nie pozwala Ci na dalsze wykonywanie tej samej pracy. Jeśli nie jesteś pewien, co jeszcze powinno się znaleźć w Twojej dokumentacji, skontaktuj się z kancelarią odszkodowawczą. Z pomocą eksperta o wiele łatwiej przygotowuje się wnioski o odszkodowania powypadkowe. Warszawa to miasto, gdzie do ubezpieczycieli często trafiają prośby o ich przyznanie. Jeśli wszystko przygotujesz zgodnie z procedurami, masz duże szanse na akceptację wniosku.
Kontakt z ubezpieczycielem i wysłanie wniosku
Jeśli masz już wszystkie potrzebne dokumenty i dane, wystarczy tylko wypełnić wniosek o odszkodowanie i dostarczyć go na adres ubezpieczyciela sprawcy wypadku. Nie wiesz, w jakiej firmie wykupił on swoje OC? Wystarczy, że znasz numer rejestracyjny jego auta. Wprowadź go na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, a dowiesz się, gdzie kierowca wykupił ubezpieczenie.
Tak wygląda standardowy proces ubiegania się o przyznanie odszkodowania lub zadośćuczynienia. Niestety, nie zawsze przebiega on w taki sam sposób. Czasem sprawca nie przyznaje się do winy, zdarza się też, że zakłady ubezpieczeniowe zaniżają kwoty, które powinny być wypłacane za odszkodowania powypadkowe. Warszawa i jej mieszkańcy mogą w takich chwilach liczyć na naszą pomoc. Jeśli nie jesteś pewien, czy kwota, którą proponuje Ci ubezpieczyciel jest sprawiedliwa – wypełnij formularz kontaktowy i umów się na bezpłatną konsultację.